Každý šéf má svoj vlastný prístup, ako zabezpečiť na pracovisku poriadok. Závisí tiež od toho, či sú robotníci na smene, tím programátorov, či marketingové oddelenie v banke.
Niektoré postupy sú štandardné, iné už menej. Medzi tie menej štandardné určite patrí „pokuta“ udelená za určitých okolností šéfom. Ide o finančný postih, ktorý sa nedá vymáhať, ale aj tak ho všetci zamestnanci rešpektujú (a platia). V niektorých prípadoch môže byť prospešný, inde to môže hraničiť s mobbingom.
Nedávno sa mi jedna známa sťažovala, že šéfka ju nútila zaplatiť 1 EUR za to, že nechala neuprataný stôl. Podotýkam, že v skutočnosti išlo o to, že na ňom nechala šálku od kávy. Ide o kanceláriu, kde sedia traja ľudia, kde nechodia žiadne stránky a šéfka im kontroluje stoly – ak vyhodnotí, že majú neporiadok, musia zaplatiť pokutu 1 EUR. Šéfka je staršia pani pred dôchodkom, moja známa mama troch detí, teda nejde o žiadne výchovné metódy, ale z môjho pohľadu ide v tomto prípade o šikanu.
Takáto zavedená „pokuta“ však môže byť aj prospešná, stretla som sa u jedného klienta s pravidlom, že ak niekto z tímu meškal na poradu, platil 20 EUR. Šéf takto „vychoval“ všetkých kolegov prísť presne, a teda nikto nerušil ostatných neskorými príchodmi.
Aký máte názor na takéto finančné „pokuty“? Stretli ste sa s tým, že ste museli na pracovisku platiť „pokutu“ svojmu nadriadenému?
Článok a diskusiu nájdete na LinkedIn.
Ak máte záujem sledovať aktuálne pracovné príležitosti a aktuality z oblasti HR, pridajte sa k nám aj na firemnej LinkedIn stránke a firemnej Facebook stránke.