Všetky články probs-co-musi-obsahovat-pracovna-zmluva-a-kolko-moze-trvat-skusobna-doba
marec 2024

Čo musí obsahovať pracovná zmluva a koľko môže trvať skúšobná doba?

Nová práca, nový začiatok. Tento článok  je určený pre všetkých, ktorí sa rozhodli pre zmenu v podobe novej práce. Obsahuje informácie o tom, ktoré údaje musí pracovná zmluva obsahovať, ktoré informácie môžu byť zamestnancovi poskytnuté v iných dokumentoch, a tiež koľko môže trvať skúšobná doba. Článok pre nás opäť pripravila naša externá spolupracovníčka, právnička JUDr. Michaela Nadubinská.

Pracovná zmluva musí mať písomnú formu

Jedno písomné vyhotovenie musíte dostať vy, ako zamestnanec. Nedodržanie písomnej formy je porušením Zákonníka práce, ale nemá za následok neplatnosť pracovnej zmluvy.

Čo musí obsahovať pracovná zmluva

Pracovná zmluva musí obsahovať identifikačné údaje zamestnanca a zamestnávateľa. Okrem toho musí obsahovať štyri povinné údaje – podstatné náležitosti pracovnej zmluvy:

  • Druh práce a stručná charakteristika práce.

V pracovnej zmluve musí byť vždy uvedená pracovná pozícia a pracovné činnosti, ktoré budete ako zamestnanec na tejto pracovnej pozícii vykonávať.

  • Miesto výkonu práce.

Ďalej musí byť v pracovnej zmluve uvedené miesto, kde prácu budete vykonávať. Môže to byť určené ako obec, časť obce alebo inak určené miesto. Miesto výkonu práce sa nemôže dohodnúť širším určením, teda napr. Slovenská republika alebo Bratislavský kraj. Takéto označenie miesta výkonu práce je posudzované ako veľmi široké vymedzenie, a bolo by považované za neplatné. Môže sa však uviesť viac miest ako miesta výkonu práce alebo pravidlo, že miesto výkonu práce určuje zamestnanec.

Práca môže byť vykonávaná aj formou Home Office. V pracovnej zmluve býva uvedený ako domácka práca alebo telepráca, pri čiastočnom home office sa okrem pracoviska zamestnávateľa uvádza aj ďalšie dohodnuté miesto výkonu práce – bydlisko zamestnanca alebo iné dohodnuté miesto výkonu práce. Pri výlučnej práci z domu sa uvádza len dohodnuté miesto výkonu práce. V prípade, ak máte v pracovnej zmluve uvedené ako miesto výkonu práce len pracovisko zamestnávateľa, pôjde o príležitostnú prácu z domu so súhlasom zamestnávateľa alebo po dohode s ním. Podmienky práce z domu budú zrejme upravené v kolektívnej zmluve alebo v internom predpise zamestnávateľa. 

  • Treťou povinnou náležitosťou pracovnej zmluvy je Deň nástupu do práce.
  • Mzdové podmienky.

V pracovnej zmluve musia byť povinne uvedené aj mzdové podmienky, teda základná mzda a variabilné zložky mzdy – osobné ohodnotenie, odmeny, prémie, bonusy, vrátane podmienok ich priznania.

Ak sú mzdové podmienky dohodnuté v kolektívnej zmluve (ak ju má zamestnávateľ uzatvorenú), v pracovnej zmluve stačí uviesť odkaz na ustanovenia kolektívnej zmluvy. Ak nie sú, stačí uviesť aj odkaz na príslušné ustanovenia Zákonníka práce alebo osobitného predpisu, ktorý upravuje mzdové podmienky.

Dodatočné informácie, ktoré môže zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi neskôr, ak ich neobsahuje pracovná zmluva.

  1. Informácie, ktoré vám musí zamestnávateľ poskytnúť do 7 dní odo dňa vzniku pracovného pomeru:
  • spôsob určovania miesta výkonu práce alebo určenie hlavného miesta výkonu práce, ak sú v pracovnej zmluve dohodnuté viaceré miesta výkonu práce,
  • ustanovený týždenný pracovný čas, údaj o spôsobe a pravidlách rozvrhnutia pracovného času vrátane predpokladaných pracovných dní a vyrovnávacieho obdobia, rozsah a čas poskytnutia prestávky v práci, nepretržitého denného odpočinku a nepretržitého odpočinku v týždni, pravidlá práce nadčas vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas,
  • splatnosť mzdy a výplata mzdy vrátane výplatných termínov.
  1. Informácie, ktoré vám musí zamestnávateľ poskytnúť do 4 týždňov odo dňa vzniku pracovného pomeru:
  • výmera dovolenky alebo spôsob jej určenia,
  • pravidlá skončenia pracovného pomeru, dĺžka výpovednej doby alebo spôsob jej určenia, ak v čase poskytnutia informácie nie je známa, lehota na podanie žaloby o určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru,
  • právo na odbornú prípravu poskytovanú zamestnávateľom, ak sa poskytuje, a jej rozsah.

Ak predpokladaná dĺžka trvania pracovného pomeru je kratšia ako 7 dní / 4 týždne, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi uvedené informácie najneskôr do skončenia pracovného pomeru. Zamestnávateľ môže tieto informácie poskytnúť vo forme odkazu na príslušné ustanovenie zákona alebo osobitného predpisu alebo na príslušné ustanovenie kolektívnej zmluvy. Ak sa pracovné podmienky a podmienky zamestnávania spravujú kolektívnou zmluvou, súčasťou písomnej informácie je aj označenie príslušnej kolektívnej zmluvy a jej zmluvných strán.

V pracovnej zmluve je možné dohodnúť aj ďalšie podmienky, o ktoré majú zamestnávateľ a zamestnanec záujem, najmä ďalšie hmotné výhody pre zamestnanca.

Čo nesmie byť obsahom pracovnej zmluvy (ak sú tieto informácie v pracovnej zmluve uvedené, sú tieto ustanovenia pracovnej zmluvy považované za neplatné).

Neplatné sú ustanovenia pracovnej zmluvy alebo inej dohody medzi zamestnávateľom a zamestnancom,

  • ktorými sa zamestnanec zaväzuje zachovávať mlčanlivosť o svojich pracovných podmienkach vrátane mzdových podmienok a o podmienkach zamestnávania,
  • ktoré zamestnancovi zakazujú výkon inej zárobkovej činnosti mimo zamestnávateľom určeného pracovného času. Tým nie je dotknuté obmedzenie inej zárobkovej činnosti podľa § 83 Zákonníka práce alebo podľa osobitných predpisov. Výkon konkurenčnej zárobkovej činnosti je však podmienený súhlasom zamestnávateľa a platí, že ak sa nevyjadrí do 15 dní od doručenia žiadosti zamestnanca, platí, že súhlas udelil.

Skúšobná doba

Skúšobná doba sa musí dohodnúť písomne v pracovnej zmluve, inak je neplatná. Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu. Dohodnutú skúšobnú dobu tiež nemožno predlžovať.

Maximálna dĺžka skúšobnej doby je tri mesiace, u vedúceho zamestnanca najviac šesť mesiacov. U zamestnanca s pracovným pomerom na určitú dobu nesmie byť dohodnutá skúšobná doba dlhšia ako polovica dohodnutej doby trvania pracovného pomeru.

Platí tiež, že ak zamestnanec počas dohodnutej skúšobnej doby neodpracoval pre prekážku v práci na jeho strane celú pracovnú zmenu, skúšobná doba sa predlžuje o jeden deň.

Ďalšie povinnosti zamestnávateľa pri začiatku pracovného pomeru

Pri nástupe do zamestnania je zamestnávateľ povinný zamestnanca oboznámiť s pracovným poriadkom, s kolektívnou zmluvou, s právnymi predpismi vzťahujúcimi sa na prácu ním vykonávanú, s právnymi predpismi a ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ktoré musí zamestnanec pri svojej práci dodržiavať, s ustanoveniami o zásade rovnakého zaobchádzania a s vnútorným predpisom upravujúcim oznamovanie kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti.

V prípade výkonu práce mimo územia Slovenskej republiky, Zákonník práce stanovuje aj ďalšie povinné náležitosti pracovnej zmluvy, ako aj povinné informácie, ktorým sa v tomto článku nevenujeme, ale môžete ich nájsť v §44a Zákonníka práce.

Autor článku: JUDr. Michaela Nadubinská, právnička

Ďalšie inšpirácie, ktoré môžete využiť pri hľadaní novej práce:

👉 Ako napísať dobrý životopis.

👉 Úspešný pracovný pohovor do zamestnania

👉 Ako sa pripraviť na otázky, ktoré určite dostanete na pracovnom pohovore?

👉 Ako mám postupovať, keď chcem dať výpoveď v práci?

👉 Kedy môžem dostať výpoveď a mám nárok na odstupné?

Ak máte záujem sledovať aktuálne pracovné príležitosti a aktuality z oblasti HR, pridajte sa k nám aj na firemnej LinkedIn stránke a firemnej Facebook stránke.