Všetky články probs-dovolenka-kedy-mam-na-nu-narok
júl 2024

Dovolenka - kedy mám na ňu nárok? Môže mi šéf zrušiť dovolenku alebo ma z nej odvolať?

Dovolenka. Aby sme svoju prácu vedeli robiť s plným nasadením, potrebujeme si oddýchnuť, teda čerpať dovolenku. Či už ju čerpáme v lete alebo v zime, je to čas, na ktorý sa každý z nás určite teší. V dnešnom článku sa pozrieme na dovolenku z právneho hľadiska. V našom článku, ktorý pre nás opäť pripravila JUDr. Michaela Nadubinská, si povieme, koľko dní musíte mať odpracovaných, aby vám vznikol nárok na dovolenku a na koľko dní dovolenky máte nárok.

Dotkneme sa aj menej príjemných vecí – krátenia dovolenky, určovania čerpania dovolenky zamestnávateľom a ako postupovať, keď vám zamestnávateľ zmení čerpanie dovolenky alebo vás odvolá z dovolenky.

Na platenú dovolenku máte nárok iba v trvalom pracovnom pomere.

Nárok na dovolenku máte v prípade, ak pracujete v trvalom pracovnom pomere, na základe pracovnej zmluvy na plný alebo čiastočný pracovný úväzok. Nemáte na ňu nárok v prípade, ak pracujete na základe niektorej z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce, dohoda o brigádnickej práci študentov, dohoda o pracovnej činnosti). Tieto dohody by mali byť využívané na výkon mimoriadnej (príležitostnej) alebo krátkodobej činnosti. Sú obmedzené počtom hodín vykonávanej práce, nárok na oddych je zabezpečený krátkodobým alebo nepravidelným výkonom práce.

Na koľko dní dovolenky mám nárok?

Zákonník práce určuje základnú výmeru dovolenky 4 týždne, t.j. 20 pracovných dní.

5 týždňová dovolenka

O týždeň dlhšiu dovolenku, 5 týždňov alebo 25 pracovných dní majú zamestnanci, ktorí majú 33 a viac rokov alebo zamestnanci mladší ako 33 rokov, ktorí sa trvale starajú o dieťa.

V prípade zamestnancov mladších ako 33 rokov, ktorí sa starajú o dieťa, ide o starostlivosť o neplnoleté dieťa a vzťahuje sa aj na dieťa v striedavej starostlivosti, v náhradnej osobnej starostlivosti alebo v pestúnskej starostlivosti. Ak sa obaja rodičia trvale starajú o dieťa, majú nárok na zvýšený počet dní dovolenky obidvaja. Počet dní dovolenky v roku, v ktorom ste sa začali starať o dieťa alebo ste skončili, sa preráta pomerne, a to tak, že za počet dní, počas ktorých ste sa starali o dieťa vám patrí pomerná časť zvýšeného rozsahu dovolenky a za časť roka, v ktorej ste nemali dieťa v starostlivosti vám patrí pomerná časť základného rozsahu dovolenky.

V prípade, ak sa vám zvyšuje počet dní dovolenky z dôvodu, že ste dosiahli 33 rokov, počet dní dovolenky sa neprepočítava, tak ako v prípade starostlivosti dieťa. Od roka, kedy dovŕšite 33 rokov, máte nárok na 5 týždňov dovolenky za kalendárny rok.

Mnohí zamestnávatelia poskytujú v rámci benefitov týždeň dovolenky navyše. Ak vám zamestnávateľ poskytuje viac dní dovolenky ako je stanovené Zákonníkom práce, nájdete o tom informáciu v kolektívnej zmluve alebo v niektorom z interných predpisov zamestnávateľa (napr. smernica o benefitoch, pravidlá čerpania dovolenky a pod.)

Pre niektoré zamestnania stanovuje Zákonník práce najmenej 8 týždňov dovolenky. Sú to napríklad pedagogickí zamestnanci, vysokoškolskí učitelia, výskumní a umeleckí pracovníci, pracovníci vykonávajúci výskumno-pedagogickú činnosť alebo vedeckú činnosť.

Nárok na dovolenku vzniká po odpracovaní 60 dní v kalendárnom roku. Ak nepracujete u aktuálneho zamestnávateľa celý rok, máte nárok na pomernú časť dovolenky vo výške jednej dvanástiny z celkového počtu dní, na ktoré máte nárok, za každý kalendárny mesiac.

Ak nemáte odpracovaných 60 dní, patrí Vám dovolenka za každých 21 odpracovaných dní, a to vo výške jednej dvanástiny z celkového počtu dní, na ktoré máte nárok. Toto sa týka nielen nových zamestnancov, ktorí nastúpili do zamestnania, ale aj prípadov, ak chcete čerpať dovolenku u aktuálneho zamestnávateľa začiatkom roka, v januári až marci.

Ak si chcete vyrátať, na koľko dní dovolenky máte nárok, môžete použiť pomôcku pre výpočet dovolenky, ktorá sa nachádza napríklad na tejto internetovej stránke.

Krátenie dovolenky

Ako sme si povedali v našom minulom článku Pracovný čas – vzácna komodita pre zamestnanca aj zamestnávateľa, ak pracujete na kratší pracovný úväzok, nemáte menej dní dovolenky ako porovnateľný zamestnanec pracujúci na plný pracovný úväzok. Za jeden deň dovolenky vám však zamestnávateľ vyplatí nižšiu náhradu mzdy zodpovedajúcu priemernému počtu hodín práce na jeden deň pri 5 dňovom pracovnom týždni.

Ku kráteniu dovolenky dochádza v prípade, ak ste viac ako 100 dní chýbali v práci napr. z dôvodu pracovnej neschopnosti, ošetrovania člena rodiny alebo rodičovskej dovolenky. Ďalšie dôvody krátenia dovolenky, ako aj presný výpočet krátenia dovolenky, nájdete v § 109 Zákonníka práce.

V prípade, ak ste zameškali (neodpracovali) pracovný deň bez zákonného dôvodu, môže vám zamestnávateľ krátiť dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú.

Pravidlá čerpania dovolenky

Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ. Pri určovaní dovolenky prihliada na svoje prevádzkové potreby (úlohy zamestnávateľa), ale aj na oprávnené záujmy zamestnanca.

Aké ďalšie pravidlá musí zamestnávateľ pri určovaní dovoleniek dodržať? Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť určené na viac ako dva týždne. Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí jedna časť dovolenky zahŕňať najmenej dva týždne. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred.

Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku, zamestnávateľ je povinný poskytnúť mu dovolenku tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak zamestnávateľ neurčí zamestnancovi čerpanie dovolenky najneskôr do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka, môže si čerpanie dovolenky určiť zamestnanec. Toto čerpanie dovolenky je zamestnanec povinný oznámiť zamestnávateľovi písomne, najmenej 30 dní vopred.

Kedy vám nemôže zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky?

Zamestnávateľ nesmie určiť čerpanie dovolenky na obdobie, keď ste uznaný za dočasne práceneschopného alebo na obdobie, počas ktorého ste na materskej dovolenke, otcovskej dovolenke alebo rodičovskej dovolenke.

Ak si nemôžete vyčerpať dovolenku kvôli práceneschopnosti, resp. z dôvodu, že čerpáte materskú, otcovskú alebo rodičovskú dovolenku, zamestnávateľ vám musí poskytnúť možnosť vyčerpať zvyšnú alebo celú časť dovolenky po skončení práceneschopnosti, materskej alebo rodičovskej dovolenky.

Môže vám zamestnávateľ zmeniť termín už schválenej dovolenky alebo vás z nej odvolať?

Áno, podľa Zákonníka práce má na to právo. Je však povinný nahradiť vám náklady, ktoré vznikli preto, že vám zamestnávateľ zmenil čerpanie dovolenky alebo vás z nej odvolal. Musí však ísť o dovolenku vopred odsúhlasenú zamestnávateľom (napr. na dovolenkovom lístku, e-mailom), nielen nahlásenú v pláne dovoleniek na príslušný rok.

Dovolenka a skončenie pracovného pomeru

Ak meníte prácu, zamestnávateľ, u ktorého končíte má viacero možností. Môže vám určiť vyčerpanie zostatkovej dovolenky alebo sa spolu môžete dohodnúť na čerpaní dovolenky, na ktorú máte nárok. (Rozdiel medzu týmito dvoma možnosťami je v tom, či dni dovolenky vám určí zamestnávateľ alebo si ich určíte sami.) Ak vám zamestnávateľ neumožní vyčerpať si dovolenku, je povinný vyplatiť vám náhradu mzdy v sume priemerného zárobku.

Želáme vám, aby ste si každú jednu dovolenku užili, nabrali nových síl a zregenerovali, lebo hlavne na to má dovolenka slúžiť.

Autor článku: JUDr. Michaela Nadubinská, právnička

Ďalšie inšpirácie, ktoré môžete využiť pri hľadaní novej práce:

👉 Ako napísať dobrý životopis.

👉 Úspešný pracovný pohovor do zamestnania

👉 Ako sa pripraviť na otázky, ktoré určite dostanete na pracovnom pohovore?

👉 Ako mám postupovať, keď chcem dať výpoveď v práci?

👉 Kedy môžem dostať výpoveď a mám nárok na odstupné?

👉 Pracovný čas – vzácna komodita pre zamestnanca aj zamestnávateľa.

Ak máte záujem sledovať aktuálne pracovné príležitosti a aktuality z oblasti HR, pridajte sa k nám aj na firemnej LinkedIn stránke a firemnej Facebook stránke.