Všetky články Uvedená mzda – v čom je chyták? Minimálna mzda ≠ možná mzda.
máj 2019

Uvedená mzda – v čom je chyták? Minimálna mzda ≠ možná mzda.

Povinnosť zverejňovať plat pri ponuke práce nepomôže nikomu, a už najmenej uchádzačom, pre ktorých to mala byť pomoc.

Na tom sa časom asi zhodneme všetci, nech už stojíme na ktorejkoľvek strane trojuholníka uchádzač – spoločnosť – personálna agentúra. Uvediem príklady.

Na pozícii je často možnosť rozpätia, kde juniornému kandidátovi ponúknu nižší plat a zaučia si ho, kým seniornému kandidátovi vedia rovno ponúknuť vyššiu mzdu. Ak však pri pozícii musí byť uvedené minimum, seniorný kandidát sa už neprihlási. ZAMESTNÁVATEĽ ZBYTOČNE PRICHÁDZA O KVALITNÝCH UCHÁDZAČOV.

Áno, môžeme argumentovať, že môže sa uvádzať rozpätie, ale priznajme si, ak vidí kandidát, že niekde je možnosť mať plat do XXX, neuvažuje automaticky, že mu to aj bude ponúknuté, ak teda nie je zrovna čerstvý absolvent? A ak je skutočne ponúknutá mzda nižšia, prichádza sklamanie a demotivácia. A opäť – ZBYTOČNE REAGUJÚ KANDIDÁTI, KTORÍ MAJÚ NASTAVENÚ HRANICU, POD KTORÚ NECHCÚ ÍSŤ.

Preto chcem poprosiť všetkých kandidátov a potenciálnych kandidátov – ak vidíte pozíciu, ktorá sa Vám páči, spĺňate predpoklady a radi by ste sa o ňu uchádzali, iba Vás odradí ponúkaný plat – REAGUJTE!!! Chyták je v tom, že môže to byť (a zväčša aj bude), iba minimálna ponúkaná mzda na danej pozícii. Pri komunikácii môžete predostrieť Vaše očakávanie a o plate sa nakoniec dohodnúť. K obojstrannej spokojnosti.

Pridajte sa k nám, článok a diskusiu nájdete aj na  LinkedIn stránke.

Ak máte záujem sledovať aktuálne pracovné príležitosti a aktuality z oblasti HR, pridajte sa k nám aj na firemnej LinkedIn stránke a firemnej Facebook stránke.